O mě

Tomáš Nováček (*1983 v Třebíči)

IMG 20180503 220408mm

Od deseti let jsem se věnoval hře na akordeon a elektronické klávesové nástroje. Po dokončení ZŠ nastoupil na Střední průmyslovou školu technickou v Třebíči obor: Mechanik silnoproudých zařízení. Během studia SPŠT začalo mé učení varhanní hry na ZUŠ se zaměřením na církevní hudbu v Brně. Zde jsem se začal zajímat nejen o hudební tvorbu a improvizaci, ale také o konstrukci a historii varhan.

Po maturitě na SPŠT v roce 2002 mě zaujala nabídka kurzu "Pracovník pro stavbu varhan", na Střední umělecké škole varhanářské v Krnově. Ten se pro nedostatečný počet přihlášených zájemců nakonec neotevřel.

Od roku 2003 začínají má vysokoškolská studia na Hudební fakultě Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, kde jsem vystudoval bakalářský a následně i magisterský obor kompozice.

Od roku 2007 učím hru na varhany, elektronické klávesové nástroje a hudební teorii na ZUŠ Třebíč.

Rok 2010 přinesl diskusi o budoucnosti varhan v kostele sv. Martina v Třebíči. Tehdy jsem se stal jedním z členů týmu, který si vzal sen o nových, mechanických, třímanuálových varhanách na starost. Z počátku to byly diskuse o koncepci nástroje, rozmístění strojů a dispozici. Nyní pro tento projekt také vytvářím a spravuji internetové stránky a zhotovuji dárkové píšťaly. Výtěžek z jejich prodeje jde na stavbu nových varhan.  

V roce 2011 se nejspíš naplnil čas, kdy se měl sen o varhanařině začít stávat skutečností. Začal jsem dálkově studovat na Střední umělecké škole varhanářské v Krnově obor: Stavba varhan. Bylo tomu téměř desetiletí od první snahy, ale vše má na světě svůj čas. Studium jsem zakončil v roce 2013 úspěšným složením ústní i praktické části maturitní zkoušky. V praktické části zkoušky jsem si vybral zhotovení volné kopie zásuvkové vzdušnice pro třírejstříkový varhanní pozitiv. 

Po dokončení studia v Krnově pokračovalo rozšiřování znalostí a dovedností na prázdninových stážích v letech 2013 - 2015. Škola je jedna věc, ale teprve skutečná dílna, oči do kořán, trpělivost, zvědavost, pokora a píle mohou přinést výsledky.  Ze stejného důvodu se také snažím využít každou příležitost k seznamení s významnými moderními, či historickými nástroji doma i v zahraničí.

V únoru 2014 došlo na vyřízení živnostenského oprávnění pro výrobu a opravy hudebních nástrojů. Poté začalo hledání vhodných prostor pro varhanářskou dílnu v Třebíči. Podařilo se. I když začátek nebyl snadný. V pronájmu, kde netekla ani voda, elektrické rozvody víceméně nepoužitelné (jak se najednou hodilo mé původní řemeslo)... a bylo potřeba pořídit prakticky všechno nářadí a základní strojové vybavení. Z budování dílny i z prvních zakázek, se stal koníček, který spolykal poslední zbytky volného času. Ale tak to má asi každý, kdo se nadchne pro věc. V současnosti má dílna cca 200m2 výrobní plochy a dle finančních možností pokračuji ve vylepšování jejího vybavení.